
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.8 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 24 |
| Height | 1.05 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | Parallel |
| Min Input Voltage | 2.45 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 36 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 36 mW |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 8 |
| Input capacitance | 15 pF |
| Number of Inputs | 4 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 2.55 V |
| Sampling Rate | 2 Msps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.75 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| power consumption | 24 mW |
| Resolution | 8 bit |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 48 dB |
| Differential Nonlinearity | 0.75 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Analog Supply Voltage | 3 V, 5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 3 V |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Core Architecture(core/core processor) | Pipelined |
| Reference Type | External, Internal |
Stock: 7
Distributors
pcbx
Unit Price$13.26202
Ext.Price$13.26202
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $13.26202 | $13.26202 |
| 10 | $12.77222 | $127.72220 |
